Według Światowej Organizacji Zdrowia, udar mózgu jest drugą przyczyną śmierci na świecie. W ciągu ostatnich 10 lat liczba zgonów wzrosła o ponad 30%. Dlatego ważne jest zwiększanie świadomości społecznej dotyczącej udaru mózgu i profilaktyki udarowej. Jednym z jej elementów jest zdrowa dieta, która może pomóc w leczeniu i zapobieganiu wystąpienia kolejnych udarów oraz uchronić nas przed udarem jeśli znajdujemy się w grupie ryzyka wystąpienia udaru mózgu.
Co jeść po udarze mózgu?
Osoby, które doznały udaru mózgu powinny spożywać 5 posiłków dziennie o stałych porach. Posiłki powinny być lekkostrawne i bogate w białko. Ponadto, dieta powinna zawierać dużo warzyw i owoców oraz produktów pełnoziarnistych. Osoby chore na hipercholesterolemię powinny unikać dań tłustych i smażonych. Natomiast osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze muszą ograniczyć spożycie soli czy alkohol.
Często chory po udarze nie jest w stanie samodzielnie przełykać, dlatego pokarmy zostają rozdrabniane i podawane choremu przez opiekuna lub za pomocą specjalnej sondy wprowadzanej do układu pokarmowego.
Produkty, które należy spożywać codziennie:
- ryby (2-3 porcje)
- nieprzetworzone produkty mleczne (2 porcje)
- jajka (1-2 sztuki)
- warzywa i owoce (5 porcji)
- produkty pełnoziarniste (3 porcje)
- orzechy i nasiona (1 garść)
- oleje roślinne (1 łyżka stołowa)
Produkty, których należy unikać lub spożywać ograniczoną ilość:
- fast foody i żywność wysoko przetworzona
- słodycze
- napoje gazowane i soki owocowe
- pieczywo białe
- produkty bogate w tłuszcz zwierzęcy
- mięso czerwone
- alkohol
- sosy do sałatek, majonez, keczup, musztarda, dressingi do sałatek
Dieta to jeden z elementów wpływających na wystąpienie udaru mózgu. Aby się przed nim skutecznie chronić należy także zmienić cały styl życia. Przede wszystkim unikać stresu, alkoholu, papierosów i wprowadzić aktywność fizyczną do swojej codzienności. Zmieniając codzienne nawyki jesteśmy w stanie zminimalizować ryzyko wystąpienia udaru mózgu aż o 80% co jest znacznie lepszą perspektywą niż długotrwała rehabilitacja, zależność od innych, kalectwo czy w skrajnych przypadkach również śmierć.